wtorek, 29 września 2020

Ruiny pałacu we Włodowicach

Historia pałacu we Włodowicach 


Pałac we Włodowicach wsi położonej w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim został wzniesiony na miejscu modrzewiowego dworku należącego do rodziny Firlejów powstałego w drugiej połowie XVII, który spłonął podczas potopu szwedzkiego. Kasztelan krakowski Stanisław Warszycki wybudował w stylu polskiego baroku nowy piętrowy pałac zwieńczony spadzistym dachem, kryty gontem. 


śląskie-pałac-zamek-ruiny-włodowice
Ruiny pałacu we Włodowicach 

Do ogrodu prowadziły drewniane, kolebkowe drzwi z XVIII wieku natomiast do sieni oraz przedsionka miały półkoliste zwieńczenia. Pałac posiadał piwnice złożone z dwóch komór, pomiędzy którymi było pomieszczenie przykryte sklepieniem kolebkowym z lunetami.

śląskie-pałac-zamek-ruiny-włodowice
Ruiny pałacu we Włodowicach 

Na piętrze, nad sienią o półkolistych arkadach na obrzeżach znajdował się salon. Komnaty pałacu były zdobione malowidłami al fresco i drogocennymi makatami, a okna na piętrze posiadały profilowane uszate obramienia. Na pamiątkę pobytu króla Jana III Sobieskiego (dnia 26 lipca 1683 roku) w pałacu istniały trzy pokoje królewskie. W jednej z nich znajdował się piec obłożony kaflami przedstawiającymi króla na koniu. Ponadto 12 marca 1734 roku zmierzając do Częstochowy, w pałacu nocował August III Sas.  

włodowice-pałac-zamek-śląskie
Ruiny pałacu we Włodowicach 



Warto zwiedzić też WROCŁAW 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Święta Lipka - Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce Sanktuarium w Świętej Lipce  Święta Lipka to niewielka miejscowość położona w ...