poniedziałek, 12 września 2022

Trochę Podlasie nie zaszkodzi — Tykocin, bo warto!

 


Tykocin magia Podlasia 



Tykocin to niezwykłe miasteczko, położone w województwie podlaskim, w powiecie białostockim w Kotlinie Biebrzańskiej nad Narwią. Odwiedzając go, zapewnimy sobie żywy kontakt z historią. Ciekawość wzbudza jego prześliczny rynek, z którego rozchodzą się wybrukowane uliczki skrywające wiele zabytków. Poza tym będąc w Tykocinie, zapewnioną mamy magiczną  atmosferę, zarezerwowaną wyłącznie dla podlaskich miasteczek, która skutecznie poprawi nam humor i samopoczucie






Kościół Trójcy Przenajświętszej


Kościół Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie wraz z pomisjonarskim zespołem klasztornym został wzniesiony z fundacji hetmana Jana Klemensa Branickiego. Budowę rozpoczęto w roku 1742, a wieże powstały pod koniec roku 1748. Piękna barokowa świątynia stojąca na rynku ma formę bazylikową z okazałą elewacją frontową, dziedzińcem kościelnym i dwoma wieżami podkreślającymi symetrię.


tykocin-kosciol-swieta-trojca-rynek
Kościół Świętej Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie 


tykocin-kosciol-swieta-trojca-rynek
Kościół Świętej Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie 






Zespół Klasztorny Bernardynów


Bernardyni byli obecni w Tykocinie już w XV wieku, a klasztor został ufundowany w 1479 roku przez Marcina Gasztołda — wojewodę kijowskiego.

Obecnie istniejący kościół i klasztor Bernardynów ufundowany został przez Jana Klemensa Branickiego w 1771 roku.


tykocin-klasztor-bernardynow-podlasie
Klasztor Bernardynów w Tykocinie 

tykocin-klasztor-bernardynow-podlasie
Klasztor Bernardynów w Tykocinie 

tykocin-klasztor-bernardynow-podlasie
Klasztor Bernardynów w Tykocinie 





Wielka Synagoga


Synagoga Wielka w Tykocinie jest drugą co do wielkości synagog w Polsce, i jedną z najstarszych polskich bóżnic. Powstała w 1642 roku w miejscu starszej, drewnianej bóżnicy. W XVIII stuleciu została rozbudowana.


tykocin-wielka-synagoga
Wielka Synagoga w Tykocinie


tykocin-wielka-synagoga
Wielka Synagoga w Tykocinie






Zamek


Historia tego zamku sięga ponad pięćset lat wstecz. Pierwszymi właścicielami narwiańskiej wyspy była litewska rodzina Gasztołdów. To oni wznieśli tu drewnianą warownię. W połowie XVI wieku z inicjatywy Zygmunta II Augusta z dynastii Jagiellonów powstała potężna ceglana budowla. Na początku nie pełniła funkcji rezydencji, ale miejsca na arsenał Rzeczypospolitej końca XVI wieku. Tutaj też w XVII wieku ustanowiono Order Orła Białego, do dziś najstarsze i najwyższe polskie odznaczenie.


tykocin-zamek-podlasie
Zamek w Tykocinie






Pomnik Stefana Czarnieckiego



Pomnik Stefana Czarnieckiego stojący na Rynku w Tykocinie to drugi najstarszy pomnik świecki w Polsce, po Kolumnie Zygmunta. Pomnik wystawił 1763 roku Jan Klemens Branicki — prawnuk hetmana Stefana Czarnieckiego, który to za zasługi w wojnie ze Szwedami otrzymał od króla Jana Kazimierza starostwo tykocińskie.


tykocin-pomnik-stefan-czarniecki
Pomnik Stefana Czarnieckiego 






Alumnat


Alumnat to najstarsza murowana budowla Tykocina. Została ona zbudowana na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem w latach 1634-1638 i jest jedynym alumnatem w Polsce, który przetrwał do obecnych czasów. Budynek pełnił funkcję domu dla weteranów wojennych, a obecnie mieści się w nim hotel oraz restauracja. 


Ciekawostka: w budynku tym kręcono niektóre sceny serii filmów w reżyserii Jacka Bromskiego "U Pana Boga..."


alumnat-tykocin-hotel-restauracja
Alumnat w Tykocinie 





Tykocińskie klimaty 


Spacerkiem po Tykocinie...😊



Wiatrak koźlak w Tykocinie został wzniesiony w 1887 roku. 

tykocin-wiatrak-drewniany
Tykociński wiatrak 


tykocin-rynek
Tykocińskie Klimaty

tykocin-dom-drewniany
tykocińskie Klimaty 

tykocin-podlasie-rynek
Tykocińskie klimaty






Cmentarz w Tykocinie



Na obrzeżach miasta  znajduje się założony w czasach rządów prusaków cmentarz katolicki. Stoi  tam m.in. kaplica cmentarna z roku 1895 ufundowana przez rodzinę Kotłowskich z Tykocina oraz grobowiec rodziny Glogerów z 1885 roku.


tykocin-kaplica-cmentarna
Kaplica cmentarna 


tykocin-grobowiec-rodzina-Glogerów
Grobowiec rodziny Glogerów





Zobacz też piękny Supraśl 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Święta Lipka - Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce Sanktuarium w Świętej Lipce  Święta Lipka to niewielka miejscowość położona w ...