sobota, 7 października 2023

Samborzec i okolice, czyli przygoda w sandomierskim raju

gmina samborzec atrakcje turystyczne

Gmina Samborzec


Gmina Samborzec położona jest  województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim.

Ciekawe miejsca
   Samborzec       Skotniki   
   Chobrzany       Janowice   




Samborzec


Kościół Trójcy Świętej w Samborcu


Kościół wybudowany został w połowie XIII wieku na wysokim wzgórzu w centrum wsi, przez Pawła z Samborca. Tak wysokie położenie spowodowane było bliskością Wisły. W tamtych czasach nieuregulowana Wisła swobodnie rozlewała się po rozleglej dolinie, kształtując w ten sposób całą pobliską okolicę. W czasie wojen szwedzkich świątynia  została zniszczona. Od 1688 roku rozpoczęto odbudowę, która trwała do 1691 roku. Dobudowano nawy i przekształcono prezbiterium. W 1880 roku dobudowano zakrystię, kruchtę oraz wzniesiono dzwonnicę. Plebania powstała w 1922 roku, a w roku 1956 wybudowano przy niej kaplicę.

samborzec kosciol trojca swieta
Kościół - Samborzec

samborzec kosciol trojca swieta
Kościół - Samborzec

samborzec kosciol trojca swieta
Kościół - Samborzec

samborzec kosciol trojca swieta
Kościół - Samborzec

samborzec dzwonnica  kosciol trojca swieta
Dzwonnica 

U podnóża kościoła stoi kamienny krzyż. 

samborzec przydrozny kryz kosciol
Przydrożny krzyż 

Kaplica  św. Józefa - Samborzec


Kaplica pod wezwaniem św. Józefa, położona jest obok kościoła. Została wybudowana z kamienia w 1956 roku. Służy do okazjonalnego sprawowania nabożeństw.

samborzec kaplica swietego jozefa
Kaplica św. Józefa 

samborzec kaplica swietego jozefa
Kaplica św. Józefa 



Skotniki


Kościół św. Jana Chrzciciela w Skotnikach


Kościół w Skotnikach fundowany był w 1347 roku przez Jarosława Bogorię ze Skotnik arcybiskupa gnieźnieńskiego, konsekrowany w 1370 roku. Po 1455 roku wykonano w nawie sklepienia gwiaździste, wsparte na centralnie umieszczonym filarze. W 1782 roku istniała obok kościoła drewniana dzwonnica, zamieniona na murowaną po 1875 roku. Kościół został  uszkodzony w 1582 roku w czasie wylewu Wisły. Odnawiany był w XVI wieku,  w połowie XVIII wieku, po I i II wojnie światowej, w latach 70. XX wieku i po pożarze w 1981 roku.

skotniki kosciol swiety jan chrzciciel
Kościół w Skotnikach

skotniki kosciol swiety jan chrzciciel
Kościół w Skotnikach

skotniki kosciol swiety jan chrzciciel
Kościół w Skotnikach

skotniki dzwonnica kosciol swiety jan chrzciciel
Dzwonnica 

Dwór w Skotnikach 


Dwór został zbudowany na niewielkim wzniesieniu, wśród podmokłych, zalewowych terenów nadwiślańskich. Stoi w cieniu starych drzew, a właścicielami nadal są Skotniccy. Murowana siedziba w Skotnikach powstała prawdopodobnie w XVI wieku. O obronnym charakterze budowli świadczą zachowane do dziś resztki wałów i fosy. Jest to budynek parterowy nakryty łamanym dachem. Naroża stanowią cztery alkierze wzniesione z cegły na przełomie XVII-XVIII wieku.

skotniki dwor swietokrzyskie
Dwór w Skotnikach 



Chobrzany


Kościół św. Jana Ewangelisty w Chobrzanach


Parafia została założona przez bpa krakowskiego Jana Grota, który na prośbę swoich braci Goworka i Zbigniewa ufundował w 1333 roku w rodzinnej wsi Chobrzany kościół pw. św. Jana Ewangelisty i św. Marty. Nie wiadomo, jak długo przetrwała pierwotna świątynia, ale w 1644 roku stanął nowy, modrzewiowy kościół. Jednak z czasem i on popadł w ruinę. W latach 1803-1816 z zakupionych resztek zamku w pobliskich Gorzyczanach wystawiono kościół murowany. Świątynia ta, pokryta gontem, a następnie słomą, spłonęła wraz z plebanią 20 kwietnia 1864 roku. Obecny kościół został zbudowany w latach 1870 - 1873 wg planów nieznanego architekta warszawskiego, wykonanych w 1868 roku Poświęcony został już w 1872 roku przez delegata biskupa sandomierskiego ks. Skarżyńskiego.

chobrzany kosciol swiety jan ewangelista
Kościół w Chobrzanach

chobrzany kosciol swiety jan ewangelista
Kościół w Chobrzanach


Pomnik przyrody w Chobrzanach "Grusza Żeromskiego"


Grusza Żeromskiego to około dwustuletni pomnik przyrody. Rośnie we wsi Chobrzany przy polnej drodze otoczonej sadami owocowymi. Droga ta niegdyś była obsadzona gruszami. Pozostała z nich tylko jedna, zwana gruszą Żeromskiego. Według tradycji przesiadywał pod nią  Stefan Żeromski, siostrzeniec chobrzańskiej dziedziczki. Tutaj szukał spokoju, inspiracji i natchnienia. Być może właśnie tutaj powstawała słynna powieść „Popioły”   
Grusza ma pień o obwodzie około 3 metrów, niestety w dużej części spróchniały i pusty. Drzewo przeżyło dwukrotnie uderzenie pioruna, z tego powodu zostało wzmocnione specjalnymi podporami. Obok gruszy stoi krzyż oraz zadaszona wiata.

chobrzany pomnik przyrody grusza zeromskiego
Pomnik przyrody 

chobrzany pomnik przyrody grusza zeromskiego
Grusza Żeromskiego 

chobrzany pomnik przyrody grusza zeromskiego
Grusza Żeromskiego 

chobrzany pomnik przyrody grusza zeromskiego
Przydrożny krzyż 




Janowice


W Janowicach znajdują się trzy figury z końca XIX i początku XX wieku.

1. Krzyż kamienny
2. Figura Uwłaszczeniowa
3. Figura Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia

Krzyż kamienny 


Krzyż położony jest poza główną zabudową. Znajduje się na wzniesieniu, które według lokalnej tradycji jest mogiłą choleryczną. Na frontowej ścianie, w niszy znajduje się wyrzeźbiona realistycznie figura Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia. 

janowice kamienny krzyz
Kamienny krzyż 

janowice przydrozny krzyz
Kamienny krzyż 


Obok krzyża znajduję się zbiorowa mogiła, w której złożono mieszkańców Janowic z lat 1832 roku i 1919 roku.





Figura Uwłaszczeniowa


Położona jest w środku wsi. Jest to tzw. dziękczynna figura pouwłaszczeniowa. Została ufundowana przez chłopów po powstaniu styczniowym, z inspiracji władz zaborczych, jako wyraz wdzięczności cesarzowi Aleksandrowi II za dekret uwłaszczeniowy.

janowice figura uwlaszczeniowa
Figura uwłaszczeniowa 


Figura Matki Boskiej Niepokalanego

 Poczęcia


Umieszczona na niedużym kopcu w pobliżu wejścia do szkoły. Jest to kamienna figura, zwrócona tyłem do drogi. Została ufundowana przez Zofię Rupniowską, właścicielkę majątku ziemskiego w Janowicach. Figura została wybudowana w związku ze śmiercią męża fundatorki. 

janowice figura matka boska niepokalanego poczecia
Figura Matki Bożej



Warto też zwiedzić gminę Wilczyce 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Święta Lipka - Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce Sanktuarium w Świętej Lipce  Święta Lipka to niewielka miejscowość położona w ...