Wrocław to siedziba województwa dolnośląskiego z bogatą historią i bogate w zabytki i atrakcje turystyczne. Na zwiedzenie tego pięknego miasta, trzeba przeznaczyć najmniej 2 dni. Jeżeli mamy chwilę, to wyruszając z Dworca Głównego, kierując się w stronę Mostu Tumskiego i obserwując rzekę Odrę, dojdziemy do jednego z głównych zabytków: Archikatedry Świętego Jana Chrzciciela. Zajmuje to niecałe 2 godziny i krótki pobyt we Wrocławiu zapadnie nam długo w pamięci.
Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
Archikatedra św. Jana Chrzciciela to jedna z najstarszych świątyń w Polsce. Powstała na przełomie XIII-XIV wieku na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Jednak to już czwarty kościół na tym miejscu: pierwszy zbudowany został za czasów Bolesława Chrobrego, drugi za czasów Kazimierza Odnowiciela a trzeci za czasów biskupa wrocławskiego Waltera z Malonne.
Budowla była kilkakrotnie przebudowywana, ostatnia naprawa miała miejsce w 1951 roku po zniszczeniach wojennych II wojny światowej.
Archikatedra Świętego Jana Chrzciciela
Do świątyni prowadzi Most Tumski, zakochani zamykają tam swą miłość na
kłódki.
„Kłódki miłości” na Moście Tumskim
Pod mostem przepływa spokojne rzeka Odra, szczególnie upodobały ją sobie gęsi.
Archikatedra Świętego Jana Chrzciciela |
Do świątyni prowadzi Most Tumski, zakochani zamykają tam swą miłość na kłódki.
„Kłódki miłości” na Moście Tumskim |
Pod mostem przepływa spokojne rzeka Odra, szczególnie upodobały ją sobie gęsi.
Wrocław Główny dworzec kolejowy
Po modernizacji, którą przeprowadzono w latach 1899-1904 na dworcu znalazły się cztery perony – każdy po dwa tory pasażerskie oraz dwa perony bagażowe. Nad całością wybudowano przeszkloną halę. Jeden peron usytuowano poza dachem.
8 stycznia 1967 roku na dworcu doszło do tragicznego wypadku. Do jadącego pociągu usiłował wskoczyć znany aktor Zbigniew Cybulski, niestety... zginął na miejscu. Na 3 peronie znajduję się tablica u pamiętający te dramatyczne wydarzenie.
Dworzec kolejowy Wrocław |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz