Zamki i pałace w Warszawie
W Warszawie jest całe mnóstwo zamków i pałaców. Wiele z nich nie przetrwało II Wojny Światowej, a te, które ocalały zostały doszczętnie splądrowane i ograbione. Po wojnie prawie wszystkie budowle zostały odbudowane.
Spis obiektów
1. Zamek Królewski
2. Pałac Pod Blachą
3. Pałac Staszica
4. Pałac Tyszkiewiczów
5. Pałac Czetwertyńskich-Uruskich
6. Pałac Zamoyskich
7. Pałac Na Wodzie
8. Pałac Myślewicki
9. Zamek Ujazdowski
10. Pałac Raczyńskich
11. Pałac Paca
12. Pałac Branickich
13. Pałac Belwederski
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie |
Zamek Królewski w Warszawie znajduje przy placu Zamkowym 4.
Zamek jest dawną siedzibą władców Polski. Został spalony i ograbiony przez Niemców w 1939 roku, a w roku 1944 doszczętnie zniszczony. Po wojnie został odbudowany.
Pałac Pod Blachą w Warszawie
Pałac Pod Blachą w Warszawie |
Pałac Staszica w Warszawie
Pałac Staszica (pałac Królewskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauki) w Warszawie znajduje się u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu.
Klasycystyczny budynek został wzniesiony w latach 1820‒1823 z inicjatywy Stanisława Staszica zniszczony w 1944 roku, odbudowany w latach 1947–1950 według projektu Piotra Biegańskiego.
Pałac Staszica w Warszawie |
Pałac Tyszkiewiczów w Warszawie
Pałac Tyszkiewiczów w Warszawie |
Pałac Tyszkiewiczów (pałac Tyszkiewiczów-Potockich) znajduje się przy ul. Krakowskie Przedmieście 32 w Warszawie.
Pałac został zbudowany w XVIII wieku dla Ludwika Tyszkiewicza, hetmana polnego litewskiego ożenionego z Konstancją Poniatowską, bratanicą króla Stanisława Augusta. Po zniszczeniach wojennych pałac włączono do głównego kampusu Uniwersytetu Warszawskiego i odbudowano w latach 1949–1956 według projektu Jana Dąbrowskiego.
Pałac Tyszkiewiczów w Warszawie |
Pałac Czetwertyńskich-Uruskich w Warszawie
Pałac Uruskich lub Czetwertyńskich znajduje się przy ul. Krakowskie Przedmieście 30 w Warszawie.
W miejscu istniejącego dziś pałacu znajdował się wzniesiony na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych XVIII wieku późnobarokowy pałac należący do kasztelana krakowskiego, Stanisława Poniatowskiego, ojca króla Stanisława Augusta. To tu Stanisław August dowiedział się, że został obrany królem Polski.
Pałac został spalony podczas powstania warszawskiego. Odbudowano go w zmienionej formie w latach 1948–1951 według projektu Jana Dąbrowskiego.
Pałac Zamoyskich w Warszawie
Pałac Zamoyskich, oraz kamienica hr. Andrzeja Zamoyskiego to zespół dwóch połączonych ze sobą budynków znajdujących się przy ul. Nowy Świat 67 i 69 w Warszawie.
Pałac Zamoyskich w Warszawie |
Pałac na Wodzie w Warszawie
Pałac na Wodzie w Warszawie |
Pałac Myślewicki w Warszawie
Pałac Myślewicki w Warszawie |
Zamek Ujazdowski w Warszawie
Zamek Ujazdowski w Warszawie znajdujący się w dzielnicy Śródmieście, na Ujazdowie.
Pałac Raczyńskich w Warszawie
Pałac Raczyńskich w Warszawie znajduje się na ulicy Długiej 7, na początku XVIII wieku znajdował się w tym miejscu inny murowany budynek, najprawdopodobniej wzniesiony według projektu Tylmana z Gameren.
Podczas okupacji pałac był siedzibą sądu niemieckiego dla okupowanych ziem polskich. Po wojnie mury pałacu w większości przetrwały, chociaż budynek był wypalony. Zawalił się dach, zniszczony został także narożnik gmachu od strony ulic Podwale i Kilińskiego. Pałac został odbudowany w latach 1948–1950 według projektu architektów Władysława Kowalskiego i Borysa Zinserlinga w stylu klasycystycznym.
Pałac Raczyńskich w Warszawie |
Pałac Paca w Warszawie
Pałac Paca w Warszawie |
Pałac Paca w Warszawie znajdujący się przy ul. Miodowej 15.
Pałac ten został zbudowany w latach 1681–1687 w stylu barokowym na polecenie Dominika Mikołaja Radziwiłła według projektu Tylmana z Gameren. Pałac częściowo został zburzony podczas II wojny światowej. Odbudowano go w latach 1948–1951.
Pałac Paca w Warszawie |
Pałac Branickich w Warszawie
Pałac Branickich znajdujący się w Warszawie przy ul. Miodowej 6.
Pałac został wzniesiony w latach 40. XVIII wieku dla Jana Klemensa Branickiego, hetmana wielkiego koronnego. Zniszczony podczas II wojny światowej, odbudowany w latach 1947–1953.
Pałac Branickich w Warszawie |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz