niedziela, 10 września 2023

Dwikozy to nie tylko miejsce na mapie !!!

gmina-dwikozy

 Gmina Dwikozy

Gmina Dwikozy położona jest w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim.

W gminie odnajdziemy miejsca i zabytki, które są świadectwem dawnych czasów i bogatej historii. Warto zobaczyć urokliwe "latarnie chocimskie" i niektóre kościoły, które zachwycają nie tylko swoją architekturą, ale przede wszystkim fascynują historią. 

 Dwikozy   Stary Garbów   Nowe Kichary 
 Góry Wysokie   Gierlachów Nowy Garbów
 Latarnie  chocimskie  





Dwikozy 


Dwikozy to siedziba gminy, spotkamy tu zabytkową kapliczkę i murowany kościół.

Kościół w Dwikozach pw. św. Andrzeja Boboli i św. Antoniego Pustelnika


Kościół w Dwikozach zbudowany został w latach 1956-1965. Świątynia jest ceglaną budowlą według projektu arch. inż. Ludomira Gyurkowicza, który go wykonał jeszcze przed wybuchem wojny. 

Kościół dumnie stoi na niewielki wzniesieniu i góruje ponad okolicznym krajobrazem, a jego obecność nie tylko wzbogaca panoramę, ale również stanowi symbol tej urokliwej miejscowości. 

Dwikozy-kosciol-sandomierz
Kościół w Dwikozach 

Dwikozy-kosciol-sandomierz
Kościół w Dwikozach 

Kaplica NMP w Dwikozach 


Jednym z istotniejszych zabytków w Dwikozach jest bez wątpienia Kaplica NMP, wzniesiona w roku 1884. Stoi w centrum wsi przy skrzyżowaniu głównych dróg. Zbudowana jest na planie prostokąta a od zachodu zamknięta półkoliście, sklepiona kolebką. Wnętrze kaplicy zawiera mensę ołtarzową, nad którą wyróżnia się współczesny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej umieszczony w prostokątnej wnęce. Nie można również przeoczyć wielobocznej sygnaturki zwieńczonej krzyżem, na dachu kaplicy. 

Kaplica NMP to nie tylko zabytek, ale także ważne miejsce kultu i historia w samym sercu Dwikozów.

Dwikozy-Kaplica-NMP
Kaplica w Dwikozach

Dwikozy-Kaplica-NMP
Kaplica w Dwikozach

Z Dwikozów pochodzą bł. męczennicy Kazimierz i Stefan Grelewscy, wyniesieni na ołtarze 13 czerwca 1999 roku. 




Stary Garbów


Stary Garbów to wieś rodzinna Zawiszy Czarnego, noszącego herb Sulima, który urodził się około roku 1370. Zawisza, pełniący funkcję starosty kruszwickiego, żył w latach 1370-1428.

Według kroniki Jana Długosza ten dzielny rycerz bronił chorągwi królewskiej podczas bitwy pod Grunwaldem. Ponadto Zawisza Czarny był członkiem polskiej delegacji na Soborze w Konstancji. 

W samym sercu wsi na placu obok Wiejskiego Domu Kultury stoi jego pomnik, który został wzniesiony z okazji 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem przez samorząd gminy Dwikozy.

Pomnik Zawiszy wykonany jest z brązu przez artystę Gustawa Hadynę z Ostrowca Świętokrzyskiego. Ma prawie 2,5 metra wysokości i przedstawia postać rycerza w długim płaszczu, trzymającego miecz i tarczę z elementami herbu Sulima.

stary-garbów-pomnik-zawisza-czarny
Pomnik Zawiszy 

stary-garbów-pomnik-zawisza-czarny
Pomnik Zawiszy 

stary-garbów-pomnik-zawisza-czarny
Tablica informacyjna 

Z Garbowa wywodzi się także generał Józef Dowbor-Muśnicki, który pełnił ważne role w historii Polski. W latach 1917-1918 dowodził I Korpusem Polskim w Rosji, a w okresie 1918-1919 był naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Polskich na obszarze dawnych ziem pruskich. Jego popiersie stoi obok pomnika rycerza Zawiszy Czarnego.

stary-garbow-pomnik-jozef-dowbor-musnicki
Pomnik Józefa Dowbora Muśnickiego 

stary-garbow-pomnik-jozef-dowbor-musnicki
Tablica Informacyjna 

Tych dwóch bohaterów narodowych, mimo że żyli w różnych epokach, łączy jedno wspólne miejsce - Stary Garbów. Pomniki tych wybitnych postaci przypominają nam o historii i dziedzictwie narodowym i że wielka historia i odwaga narodu polskiego zakorzeniona jest w każdym miejscu, niezależnie od czasu i epoki, w jakiej żyjemy. Rycerz Zawisza Czarny reprezentuje odległe czasy rycerskiego ducha i patriotyzmu, podczas gdy generał Józef Dowbor-Muśnicki jest symbolem walki o niepodległość Polski w czasach współczesnych.  



Latarnie Chocimskie 


Nazwa "latarnie chocimskie" odnosi się do zespołu kapliczek latarniowych usytuowanych w: Nowych Kicharach, Nowym Garbowie, Gierlachowie oraz Sandomierzu

Istnieje kilka różnych teorii dotyczących powstania tych budowli. Według jednej z wersji "latarnie chocimskie" zostały wzniesione przez rycerzy Chorągwi Ziemi Sandomierskiej, którzy powrócili po zwycięskiej bitwie, stoczonej 11 listopada 1673 roku pod Chocimiem. Dowódcą wówczas był hetman wielki koronny Jan Sobieskiego. A bitwa była starciem pomiędzy Rzecząpospolitą Obojga Narodów a Imperium Osmańskim. Inna tradycja opowiada o tym, że kapliczki zostały postawione w celu  upamiętnienia innego ważnego konfliktu, który miała miejsce w dniach 2 września - 9 października 1621 roku. W tej bitwie, pod przywództwem hetmana Jana Karola Chodkiewicza, armia Rzeczypospolitej również walczyła przeciw armii tureckiej. Jest jeszcze inny pomysł, sugerujący, że te figury mogły pełnić funkcję drogowskazów. Możliwe jest także, że nazwa "latarnia chocimska" odnosi się tylko do latarni w Sandomierzu.

Pochodzenie tych budowli nie jest jednoznacznie wyjaśnione. Nadaje im to tylko tajemniczego uroku, zachęcając jednocześnie do zainteresowania się miejscową historią



Nowe Kichary


Latarnia chocimska w Nowych Kicharach 


Latarnia w Nowych Kicharach stoi wśród pól na niewielkim wzniesieniu na południu wsi. Jej wysokość wynosi niemal 5 metrów, co czyni ją dobrze widoczną z odległości. W latach trzydziestych XX wieku latarnia doznała znaczących uszkodzeń wskutek uderzenia pioruna.

nowe-kichary-latarnia-chocimska
Latarnia chocimska w Nowych Kicharach 

Natomiast w centrum wsi stoi piękna również wysoka kapliczka z figurą Jezusa Frasobliwego.

nowe-kichary-kapliczka-jezus-frasobliwy



Góry Wysokie


Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej  w Górach Wysokich


Kościół został wzniesiony około roku 1718. W pierwotnej formie był to obiekt o jednej nawie, z bocznymi kaplicami oraz prostokątnym prezbiterium. Biskup M. Kunicki dokonał jego konsekracji 28 października 1741 roku. W latach dziewięćdziesiątych XVIII wieku, ówczesny proboszcz, ksiądz Ignacy Karśnicki, przeprowadził rozległą przebudowę kościoła, opierając się na własnym projekcie. W późniejszych latach budowla była jeszcze kilkakrotnie poddawana remontom. 
W latach 1948-1949 została odbudowana po zniszczeniach wojennych. 

gory-wysokie-kościół
Kościół w Górach Wysokich

gory-wysokie-gmina-dwikozy-sandomierskie
Kościół w Górach Wysokich

góry-wysokie-kościół-matki-boskiej-bolesnej
Kościół w Górach Wysokich

góry-wysokie-kościół-matki-boskiej-bolesnej
Kapliczka przykościelna

Kapliczka św. Jana Ewangelisty w Górach Wysokich


W Górach Wysokich na wzniesienia, przy drodze stoi wyjątkowa kapliczka o wyraźnych cechach sztuki ludowej. Wybudowana jest na planie koła ściętego od strony wejścia, co pozwala na swobodne zajrzenie do jej wnętrza. Wewnątrz kaplicy znajduje się postument z siedzącą figurą św. Jana Ewangelisty, trzymającego otwartą księgę na swoich kolanach. Na ścianie postumentu umieszczony jest napis z błogosławieństwem oraz rokiem 1837.

góry-wysokie-kapliczka-jan-ewangelista
Kapliczka w Górach Wysokich

góry-wysokie-swietokrzyskie
Kapliczka w Górach Wysokich

góry-wysokie-kapliczka-jan-ewangelista
Kapliczka w Górach Wysokich




Gierlachów 


Latarnia chocimska w Gierlachowie 


Latarnia w Gierlachowie stoi bezpośrednio przy drodze, jednak jest mało widoczna, gdyż odgradza ją zielony mur utworzony z wysokich tui. 

gierlachow-gmina-dwikozy-latarnia-chocimska




Nowy Garbów


Latarnia chocimska w Nowym Garbowie 


Kapliczka znajduje się poza zabudowaniami wsi, przy zakręcie drogi prowadzącej do Romanówki. Wzniesiona jest na niewielkim kopcu, sąsiadującym z lasem i polem Wymurowana jest z czerwonej cegły i kamienia. 

nowy-garbow-latarnia-chocimska
Latarnia chocimska w Nowym Garbowie

A na obrzeżach wsi spotkamy ciekawą kapliczkę zwieńczoną krzyżem. 

nowy-garbow-swietokrzyskie
Kapliczka w Nowym Garbowie



Warto też zwiedzić gminę Łoniów 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Połaniec odkryty!

  Gmina Połaniec   Gmina Połaniec położona jest w województwie świętokrzyskim w powiecie staszowskim. Połaniec  Ruszcza Połaniec  Kośció...